FETÖ’yle Mücadele Sosyal İnceleme Raporları

Polis Akademesi tarafından yayınlanan ve FETÖ ile mücadelede bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı çalışma olan raporda FETÖ temizliğinde Almanya’da uygulanan ve bireyi çevresi içinde değerlendirilmesini öngören bir model tavsiye edildi.

Raporda en dikkat çekici önerilerim başında fetö’cülerin tespit edilmesi için “sosyal çalışmacılar” tarafından yapılacak çalışmalarla sosyal inceleme raporu hazırlanması gerektiği belirtildi. Bu öneri esasen Almanya’nın ayrılıkçıları tespit etmede zorluk yaşadığında sosyal inceleme raporu adında bir rapor oluşturulmasına karar verildiğinde ortaya çıkmıştır. Sosyal inceleme ile ilgili kişilerin veya kişinin yakın çevresinde bulunan insanlar tarafından nasıl algılandığı, nasıl bilindiği, sosyal ilişkileri, komşu ilişkileri, çevresi ile olan diyalogları, çocukların eğitim gördüğü birimler, yerler incelenerek değerlendirilmesi anlamına geliyor.

Bakıldığında bu durum ve öneri esasen sosyal çalışmacıları doğrudan ilgilendiriyor. Eğer  Adalet Bakanlığı FETÖ’de ilgili böyle bir mücadeleyi uygulamaya koyarsa sosyal çalışmacılar  sosyal inceleme yaparak uygulama amacı doğrultusunda sosyal inceleme raporu düzenleyebilir.

Mevcut adalet sistemi içerisinde durum değerlendirildiğinde bu uygulamanın salt bireyi tek başına ele alan bugünkü sistemden daha iyi olacağı açık ve nettir. Böyle bir değerlendirme adalet sistemine olumlu yönde katkı sağlayarak adalet sisteminin daha gelişmesini sağlayacaktır. Bugünkü adalet sisteminde sosyal çalışmacılar daha etkin bir biçimde kullanılmalıdır.

Umarım ilgili raporda yer alan öneriler uygulamaya da başarılı bir biçimde yansır. Ülkemizde halihazırda yeteri kadar sosyal çalışmacı bulunuyor ancak sosyal çalışmacılar yeteri kadar Adalet Bakanlığı bünyesinde yer almıyor, alamıyor. Eğer uygulamaya konması konusunda ciddi adımlar atılırsa yeteri kadar eğitimini bitirmiş sosyal çalışmacılar ülkemizde bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: