Sosyal Hizmeti Tercih Etmeli miyim?

Bilinçli bir üniversite tercihi yapabilmek çok önemlidir çünkü bir insanın hayatını önemli derecede etkileyecek bir karar alınır. Bunun içindir ki Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından Lisans ve Önlisans Sihirbazı ile Lisans ve Önlisans Atlası geliştirildi. YÖK’ün bu hizmeti sayesinde lisans ve önlisans programlarına yerleşenlerin puanları, başarı sıraları, netleri ve daha birçok detaylı istatistiki bilgiye ulaşabilirsiniz.

YÖK Atlas için tıklayınız

Tercih işlemlerinde adayların işini kolaylaştırmak adına bir güzellik de google yapmıştır. Google Üniversite Seçimim Programı sayesinde hangi şehirde hangi üniversitelerin olduğunu, istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde olduğunu öğrenebilir, üniversiteler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca puanınıza uygun hangi üniversitede hangi bölümlerin olduğunu öğrenebilirsiniz.

Google Üniversite Seçimim Programı için tıklayınız

YÖK Atlas ve Google Üniversite Seçimim programları sayesinde istediğiniz üniversitenin, istediğiniz bölümü ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat gönül rahatlığı ile tercih yapabilmek için biraz daha bilgiye ihtiyacımız vardır. Örneğin; tercih etmek istediğimiz bölümü bitirdiğimizde ne iş yaparız, kaç puanla atanabiliriz vb. soruların cevaplarını da bilmemiz gerekir. Bu ihtiyaca binaen sosyal hizmet mesleğini tanıtmaya çalışacağız.

Sosyal Hizmet Nedir?

Bireylerin, ailelerin, grupların ve toplumun iyilik halini artırmak için sosyal değişme, insan ilişkilerinde sorun çözmeye, güçlenmeye ve özgürleşmeye katkı sağlayan bir meslektir.

Ülkemizde maalesef sosyal hizmetin rolü sorun çözmenin ötesine geçemiyor. Çünkü ülkemizde toplumun çok az bir kesimi avantajlı (!) Çocuk, genç, yaşlı, kadın, yoksul, engelli, eski hükümlü, işsiz, göçmen, roman … gibi uzayıp giden dezavantajlı gruplar ile çalışıyoruz.

Sosyal hizmeti seçerken de çalıştığımız grupları dikkate alınız. Zira mesleği tercih ettikten sonra ben asla engelli ya da yaşlı ile çalışamam diyen arkadaşlar oluyor. Bu durum bir hemşire öğrencisinin ben kan görmeye dayanamıyorum demesi gibi bir şeydir. Engelli ile sadece bakım merkezlerinde ya da yaşlı ile sadece huzurevinde çalışmayız. Sosyal hizmet merkezinde çalıştığımızda da engelli evde bakım birimine görevlendirilebilirsiniz ya da bir huzurevi talebinin gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

Bir de müthiş empati yeteneğim var, insanla çalışmayı acayip severim, toplumu ben kurtarırım edasında olmayınız. Sosyal hizmet bir meslek olduğu kadar bir bilim dalıdır da. Yani yaptığımız her müdahalenin bilimsel bir temeli olmalıdır. Teoride gördüklerinizin pratikte nasıl uygulandığını görmek için son sınıf yoğun olarak staj ile geçer.

Unvanımız Nedir?

Sosyal hizmet lisans bölümünü bitiren bir kişiye devlet sosyal çalışmacı, biz sosyal hizmet uzmanı diyoruz. Dolayısıyla kadrolar sosyal çalışmacı adı altında açılıyor.

Kamuda Çalışma Alanlarımız

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Merkez ve taşra teşkilatları
 • Adalet Bakanlığı: Ceza ve Tevkif Evleri, Denetimli Serbestlikler, Aile Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri
 • Sağlık Bakanlığı: Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı
 • Üniversiteler
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • AFAD…

Özel Sektörde Çalışma Alanlarımız

 • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri,
 • Aile Danışma Merkezleri,
 • Kreş ve Gündüz Bakım Evleri,
 • Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri…

4 Yıl Sonra Atanabilme İhtimalim Nedir?

Atanma ihtimaliniz KPSS den aldığınız puana göre değişir. Mezun sayısının artmasından dolayı puanlar da giderek artmaktadır. En son atamalarda 172 kişilik sosyal çalışmacı kadrosu açılmış olup en düşük puan 77,34156 olmuştur.

Bu yıl lisans sosyal hizmetlere ayrılan kontenjan 6.402 dir. Yani 4 yıl sonra 6.402 kişi olarak mezun olacaksınız. Devlet bu zamana kadar bir yılda en fazla bin kişilik sosyal çalışmacı kadrosu açmıştır. O yüzden gerçekçi beklentiler içinde olarak bu bölümü seçiniz.

Özelde İş Bulma İhtimalim Nedir? Kamu ile Maaş Farkı Var Mı?

Mezun sayısının artması sebebiyle özelde de iş bulma ihtimali azalmaktadır ve kamu ile maaş farkı vardır. Kamuda yeni başlayan bir sosyal çalışmacı günümüzde yaklaşık 3.000 TL maaş almaktadır.

-Açık Öğretim ile Örgün Öğretim Arasında Fark Var Mıdır?

Mezuniyet açısından hiçbir fark yoktur.

2 YORUMLAR

 1. “Bir bayan için uygun mu?” cümlesinin ardında aslında “benim için uygun mu?” cümlesinin yattığını düşünüyorum. Mesleklerde cinsiyet ayrımının olmadığını, her insanın her işi yapabileceğini ancak belirli işlere daha yatkın ve yatkın olduğu işlerde daha yetkin olduğunu düşünüyorum. Mesleklere yönelik cinsiyetçi tutum sergilenmesinin ardında kapitalizmden tutun, toplumsal yapıya kadar birçok etken var ve bunları tartışmak sizin ihtiyacınızı gidermez diyerek sorunuza odaklanmak istiyorum. Sosyal hizmet mesleği ile ilgili biraz daha okuma yaparak, müdahale yöntemlerini biraz daha araştırarak size uygunluğu hakkında karar verebilirsiniz. Ayrıca bu soruyu sormanıza sebep olan korku, kaygı ya da tereddütleriniz olabilir, bunları giderebilmek ve cevap bulabilmek adına alanda çalışan bir sosyal hizmet uzmanı ile görüşebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: