ASDEP 2018 Yılında 1500 Personel Alınacak

ASDEP, yani Aile ve Sosyal Destek Programı projesi kapsamında  2018 yılında yine 1500 kişinin istihdam edileceği yönünde açıklamalar bulunmaktadır.

Bakanın Açıklaması

TBMM’de Aile Bakanlığı bütçesi görüşülürken, Bakan’ın konuyla ilgli yaptığı açıklamada “Çok önemli bir konunun altını çizmek istiyorum değerli milletvekillerimiz. Aile Sosyal Destek Programı’mız ASDEP, yine ben bakan olduktan kısa bir süre önce tamamıyla hayata geçen bir projemiz. 1.500 ASDEP personelimiz şu anda bizzat sahada elinde tabletleriyle, bilgi işlem altyapısıyla, ev ev, kapı kapı dolaşarak arz odaklı bir hizmet anlayışıyla vatandaşlarımıza hizmet ediyor.”

ASDEP Alımları Şeffaf Değil

Maalesef alımlarda kimin kaç puanla nereyi kazandığı, mülakatların kimler tarafından  nasıl yapıldığı konusunda net açıklamalar bulunmamaktadır. Kazananlar kapalı bir sistem ile açıklanmakta, genel bir liste yayınlanmamaktadır. Bu durum alımların ne kadar şeffaf ve hakkaniyet içinde yapıldığı konusunda tartışma yaratmaktadır.

ASDEP Personeli Kadroya Geçer mi 

Sosyal politikalar bakanlığı dendiğine bakmayın, politikalarımız hep zayıf ve günübirlik, bakarsınız bir günde bir torba yasa ile ASDEP personeli kadro alıverir. Nasıl olsa alımları hakkaniyetli bir şekilde yaptık..

Proje kapsamında taşeron yoluyla istihdam edilen asdep görevlilerinin proje/program bitince çıkarılacağını düşünmüyorum. Çünkü hali hazırda ASPB’nın insan kaynaklarına olan ihtiyacı çok fazla. Şu an olanın kat ve kat daha fazla personele ihtiyaç duymaktadır. Hal böyleyken alınan personellerin çıkarılmasının söz konusu olmayacağını düşünmekteyiz.

ASDEP: Sanki Tüm Mesleklerden Ortaya Karışık

ASDEP’in değil ASPB’nin olayı bu.. Sosyal çalışma görevlisi tanımyıla tüm disiplinleri ve meslekleri bir birine karıştırmış, hepsine Sosyal çalışma görevlisi demiştir. Buna dayanarak da ASDEP görevlilerini seçerken tüm disiplinleri, meslekleri bir eşit tutmaktadır.

Her İl Kendi Alımını Kendi Yapıyor: Muazzam

Alımlarda bir diğer sorun her ilin kendi alımını yapması, merkezi bir sistem yok. Bakanlık bu anlamda illere yetki vermiş, herkes kendi ilanını kendi çıkıyor, mülakatını kendi yapıyor. Adaylar mı oradan oraya koşuyor, şansını deniyor, kafalar hep karışık, kimse ses çıkarmıyor, politikalar bakanlık burada nitelikli bir uygulama üretemiyor ama 1500 kişiyi istihdam ediyor.

ASDEP Görevlileri Ne Yapıyor

ASDEP görevlilerinin ne yaptığı konusunda aldığımız bilgiler ilden ile değişiyor maalesef.. ASDEP görevlilerinin saha da evleri haneleri gezdiği belirtiliyor. Nasıl mı, orası önemli değil ev ev geziyorlar, inceliyorlar, görüşüyorlar.. Ama ben bundan anlamam ki bununla ilgili bir eğitimim yok ki… Olsun..

ASDEP ile ilgili ciddi anlamda yöntem, amaç ve kurgu anlamında sorunlar bulunmakta.. Tabi biz uzaktan böyle yorumluyor da olabiliriz, ancak mevcut ASDEP görevlilerine sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplarda “abi ev ev gezip  işte anket dolduruyoruz” oluyor…

Zaten proje/program hedefleri ile alınan elamanların mesleki nitelikleri yeterlilikleri bir biriyle uyuşmuyor.. Övünüyoruz işte, ASDEP ile 1500 personel istihdam edeceğiz, daha ne olsun..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: