Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurum ve tüm Türkiye’de örgütlenecek şekilde çalışmalarını yürütmektedir. Kurumun çalışmaları sosyal hizmet bölümü mezunları için de önemli bir çalışma alanıdır. Bu nedenle uzman yardımcısı ilanlarının önemli bir biçimde değerlendirilmesini tavsiye etmekteyim.

Ayrıca bu ilan daha sonraki yıllarda yapılacak alımlarda “Uzman Yardımcısı” nasıl olunur, hangi şartları taşımak gerekli sorularının cevabını da bizlere vermektedir. Sadece “Sosyal Çalışmacı” kadrolarını takip etmektense iyi bir kadro olan uzman yardımcısı kadrolarını da takip etmek gerekir.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü memur alımı ilanı yayınlandı. Yayınlanan bu ilanlarda  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirilecek sınav sonuçlarına göre 14 Göç Uzman Yardımcısı, 20 İl Göç Uzman Yardımcısı alımı yapacağı belirtildi.

Göç Uzman Yardımcısı

14 Göç Uzman Yardımcısı için Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olmak şartı aranmaktadır. Ayrıca başvuru tarihinin son günü itibariyle geçerlilik süresi dolmamış Kamu Personeli Seçme Sınavlarından (KPSS) KPSSP6, KPSSP7, KPSSP16, KPSSP21, KPSSP26, KPSSP31, KPSSP36, KPSSP41 puan türlerinden herhangi birinden 80 ve üzeri puan almış olmak kaydıyla; müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde; alınacak Göç Uzman Yardımcısı sayısının 20 katı aday arasına girmek (son sıradaki aday ile eşit puana sahip adaylar da yazılı sınava çağrılırlar), gerekiyor. http://www.goc.gov.tr/icerik6/goc-uzman-yardimciligi-giris-sinavi-duyurusu_350_360_11524_icerik

İl Göç Uzman Yardımcısı

20 İl Göç Uzman Yardımcısı için Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olmak şartı aranmaktadır.   Ayrıca başvuru tarihinin son günü itibariyle geçerlilik süresi dolmamış Kamu Personeli Seçme Sınavlarından (KPSS) KPSSP6, KPSSP7, KPSSP16, KPSSP21, KPSSP26, KPSSP31, KPSSP36, KPSSP41 puan türlerinden herhangi birinden 80 ve üzeri puan almış olmak kaydıyla; müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde; alınacak İl Göç Uzman Yardımcısı sayısının 20 katı aday arasına girmek (son sıradaki aday ile eşit puana sahip adaylar da yazılı sınava çağrılırlar), gerekiyor. http://www.goc.gov.tr/icerik6/goc-uzman-yardimciligi-giris-sinavi-duyurusu_350_360_11524_icerik

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Gençlik ve Spor Bakanlığı yıllardır “Sosyal Çalışmacı” almayan ama sosyal çalışmacı kadrosu bulunan  (https://sosyalhizmethaber.com/kpssveistihdam/genclik-ve-spor-bakanligi-sosyal-calismaci-kadrosu-ayirdi.html)  bir bakanlık, istihdam konusunda bizi hiç güldürmedi…

Bu kez Gençlik ve Spor Bakanlığı toplam 30 uzman yardımcısı alacak. Ancak sosyoloji ve psikoloji mezunlarını ayrı bir gruba koymasına rağmen Sosyal Hizmet Bölümü mezunları için yine ayrı bir grup açmamış.. Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla bu konuda iletişime geçmekte fayda var. Bakanlık sosyal hizmet mezunlarını, mezunların çalışma alanını, neler yapabileceğini göremiyor. Bu konuda sizleri çeşitli girişimler yapmaya davet ediyorum.

BölümGrupMezun Olunan Fakülte/BölümKadro AdediKPSS Puan TürüKPSS Taban Puanı
1. Bölüm1. GrupSiyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme Fakülteleri Mezunları10P370
2. Bölüm1. GrupSosyoloji Bölümü Mezunları10P370
2. GrupPsikoloji Bölümü Mezunları10P370

 

Toplam 30 kadro için KPSS P3 puan türünden en az 70 puan almış olma şartı var.  Yazılı sınav sonra sözlü sınav yapılacak, başarı puanı ise yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacaktır.

Yazılı Sınav İçin Konular

A) Ortak Konular: 30 (Otuz) puan.Genel Kültür, Genel Yetenek.

B) Mesleki Alan Bilgisi Konuları: 70 (Yetmiş) puan.

1. Bölüm 1. Grup:Mikro İktisat, Makro İktisat, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar, Kamu Maliyesi, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdari Yargılama Hukuku. 70 (Yetmiş) puan.

2. Bölüm 1. Grup:Mezun olunan bölüm konuları: 70 (Yetmiş) puan.

2. Bölüm 2. Grup:Mezun olunan bölüm konuları: 70 (Yetmiş) puan.

Sözlü Sınav Konuları

a) Yazılı sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,

d) Genel yetenek ve genel kültürü,

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı değerlendirilecektir.

Daha fazla bilgi için:http://www.gsb.gov.tr/Duyuru/117053/genclik-ve-spor-bakanligindan-genclik-ve-spor-uzman-yardimciligi-yarisma-sinavi-duyurusu.aspx

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: