Sosyal Hizmet’in Atama Sorunu ve Sağlık Bakanlığı 12.500 Atama

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar kadroları boş kalan bir bölüm iken şimdi TÜİK verilerine göre işsizliğin en yoğun yaşandığı bölüm olmak herhalde yalnızca sosyal hizmet bölümüne has bir özellik olsa gerek. Sosyal hizmet bölümü mezunlarının son birkaç yılda nasıl mağdur edildiklerine gün gün şahit olduk.

Sosyal Hizmet ASDEP’te de Hak Ettiği Değeri Görmedi

Önce ASDEP alımlarıyla başladı sıkıntılar. 2016 yılında yapılan ilk ASDEP personel alımı adeta sosyal hizmet bölümü mezunlarına ilk darbe oldu. Yapılan ilk 1500’lük alımın neredeyse tamamı sosyoloji mezunlarından oluştu. Bölüm ayrımı yapılmaksızın 6 bölüme başvuru hakkı verilmesi, merkezi atama yerine mülakatla alım yapılması sosyal hizmet bölümü mezunlarını ciddi şekilde mağdur etti. Sosyal hizmet mesleği son yıllarda bazı kesimler tarafından değersizleştirilmeye başlandı. Özellikle sosyal hizmet uzmanlarıyla aynı işi yapabileceğini iddia eden ve sosyal hizmet mesleki bilgilerinden yoksun farklı bölüm mezunları bu değersizleştirmenin baş aktörlerinden oldular. ASDEP projesi kapsamında yapılan personel alımları dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda alımlar neredeyse durma noktasına geldi. Atamaların durma noktasına geldiği ülkemizde sosyal hizmet bölümü birçok üniversite tarafından açılmaya devam etti ve etmeye de devam ediyor. Yatay geçişle birlikte farklı meslek gruplarından da sosyal hizmet bölümüne geçişlerle mezun sayısı her geçen yıl katlanarak artmakta. 2017 yılına gelindiğinde ASDEP kapsamında 1500 kişilik ikinci alım yapılacağı duyuruldu. Fakat bölüm ayrımı yine yapılmadı. 6 farklı bölüme başvuru hakkı tanındı. Sosyal hizmet mezunları bir kez daha mağdur oldu. Kendi mesleğini yapmak için sabırsızlıkla bekleyen mezunlar yine beklediklerini bulamadı.

ASDEP’te Mezun Olacaklar Beklenmedi

ASDEP alımları için mülakat hali hazırda devam etmekteyken belirli bir kesim vardı ki onlara tercih hakkı dahi tanınmadı. Onlar 2017 yılında Haziran ayında mezun olacak sosyal hizmet öğrencileriydi. 2016 yılında tıpkı mezun olan meslektaşları ve meslektaşları olmaya çalışan diğer bölüm mezunları gibi KPSS’na girmiş okul hayatları devam ederken, vize, final, proje, tez gibi çalışmalarla uğraşırken bir yandan da KPSS’na hazırlanmışlardır. Fakat esas çalışma alanları olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapacağı ASDEP alımında akıllara bile gelmemişlerdir. Çoğu şehir Nisan ayında ilan verirken Haziran ayında mezun olacak birçok sosyal hizmet öğrencisi ASDEP’e başvurma şansı bile elde edememiştir.

Sıra Sağlık Bakanlığı’nda

Şimdi gündem de Sağlık Bakanlığı’nın 2017 yılı için ayırdığı 16.500 kişilik kontenjan var. Bu kontenjanın 4.000’lik bölümünün alımı yapıldı. Sırada 12.500 kişilik bölüm var. Bu kontenjanın içerisinde muhtemel sosyal hizmet kadroları da olacaktır. Alımla ilgili maalesef kesin bir tarih verilmedi. Ancak sağlık sektöründe çalışmaya aday birçok bölüm mezunu bu alımın Mayıs ayında yeni mezunlar beklenilmeden yapılması için kulis çalışmaları yapmaktadır. Maalesef tek gayeleri yeni mezunların bu alıma dâhil olmaması ve atanma şanslarını kendilerince bir nebze artırmak. Bu sayıca çok üstün olan topluluğa karşı yeni mezun olacak, 2016 yılında daha zor şartlarda aynı sınava girdikleri rakipleriyle aynı şartlarda atama talep eden binlerce öğrenci mevcut. Bunlardan bir bölümü de biz sosyal hizmet öğrencileriyiz. 2017 yılına ait bütün kadroların yeni mezun olacaklar beklenmeden alıma çıkması, daha önce benzeri görülmemiş bir uygulamadır. Eğer alım KPSS gibi bir sınavla yapılacaksa ve yüksek puan alan atanacaksa yapılması gereken bu sınava girmiş olan herkese eşit şartlarda atama hakkı tanımaktır. Sosyal hizmet bölümü mezunları, öğrencileri artık daha fazla mağdur edilmemelidir. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı 12.500 kişilik alımı yeni mezun olacak öğrencileri de düşünerek gerçekleştirmesini yalnızca kendimiz için değil bu alımı bekleyen kendimiz gibi olan diğer bölümlerde öğrenci arkadaşlarımız için de talep ediyoruz.

15/05/2017

Sizden Gelenler

Metin CAN Sosyal Çalışmacı Adayı

5 YORUMLAR

 1. Istanbul univ. Sosyal hizmetler onlisans 1.sinifta okuyorum. Arastirmalarim sonucu gozum korktu,yatay gecis hakkimi kullanmayi dusunuyorum artik..Zaten 35 yas ustu oldugum icin meslegi icra etme sansim cok dusuk gorunuyor.

 2. ya arkadasim asdep kpss puaninna bakar.ve siralamasina.sen kalkmis sosyal hizmete ayri kontenjan verin diyorsun.iyi vlah psikolojiye ayri sosyolojiye ayri pdr ayri.iyimisiniz ya.bu atama dir.bolum kazanma degil.tabiki sdc kpss siralamasiyla mulakat olacak

  • Ayrı kontenjan verilsin demiyor. Bölümün tanımı belli ve bu işi yapması gereken Sosyal Hizmetler mezunları sen kalkıp bu kadroları Sosyoloji Psikoloji ve benzeri bölüm mezunlarına veriyorsun.
   Madem aynı işi yapabiliyorlar Psikoloji bölümü kadrolarına da Sosyal Hizmet mezunları başvursun. Bu ne kadar saçma bir durum olursa şuan kide yapılanda aynı şekilde saçmalıktır.
   Bu sadece Sosyal Hizmetler mezunlarına özel bir şey değil mesela Çalışma Ekonomisi mezunları da aynı problemi yaşıyor ve bu problemi yaşayan başka bölümlerde var.
   Haksızlık başkasına yapılıp senin işine gelince haksızlık olmaktan çıkmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: