Sosyal İncelemeyi Kim Yapar ?

Hakkari Şemdinli Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda görev yapmak üzere 1 (bir) Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi alınacak. Fakat sadece 4 yıllık fakültelerin; Kamu Yönetimi, İşletme, Sosyoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden mezun olanlar başvurabilecek. Yani Sosyal Hizmet Bölümü mezunları bu ilana başvuru yapamayacak.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisinin iş tanımı şu şekilde yapılmıştır: Sosyal yardım ve proje başvuru sahiplerinin ve Genel Sağlık Sigortası gelir testine ilişkin başvuru sahiplerinin muhtaçlığına ilişkin araştırmalarını mahalinde yürütür, Mütevelli Heyetine sunulmak üzere “Sosyal İnceleme Raporunu” hazırlar ve diğer kamu hizmetleri ile ilgili olarak hedef kitleye yönelik danışmanlık ve yönlendirme faaliyetlerini yürütür. 16.02.2012 tarih ve 2012/1 sayılı kararda İş Tanımlarında belirtilen; sosyal yardım ve proje destek programlarının yürütülmesine, hedef kitleyi izlemeye, hedef kitle ile diğer kamu hizmetleri arasında bağ kurmaya ve danışmanlık yapmaya yönelik görevleri yerine getirirler.

Görevi Sosyal İnceleme Raporu hazırlamak olan, sosyal hizmet uzmanının rollerine sahip olması istenilen bir personel alınıyor ve bu ilana Sosyal Hizmet Bölümü mezunları başvuru yapamıyor. Bu akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Elbetteki yapılan sosyal incelemenin tartışmaya açık olduğunu, sosyal incelemenin herkesin yapabileceği düzeye indirgendiğini biliyoruz. Alınacak personel ile ilgili diğer şartlardaki mantık dışılığa da hiç değinmiyorum bile. Fakat tüm bu saçmalıklara sessiz kalındığı sürece sistem böyle işlemeye devam edecektir.

Derneklerimize çağrı yapıyoruz. Sosyal Hizmet mezunlarının hak kaybı yaşamaması için Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi alımlarındaki usul ve esaslara yönelik düzenlemeye gidilmesi, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi, aksi takdirde dava yoluna gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: