Kadrolarda ve iş ilanlarındaki gariplikler!

Son zamanlarda sosyal hizmet bölümü mezunlarının başvuru yapabileceği kadrolarda garip(!) gelişmeler yaşanıyor. Birkaç örnekle bu gariplikleri inceleyeceğiz.

ASDEP Alımları

ASDEP görevlileri seçilirken kadın-erkek eşitliğinin olmadığı görülecektir ki kadın-erkek eşitliğine göre alım yapılması bir önkoşuldur. Diğer yandan her bölüme eşit kontenjan ayrılmadığı ve bölümler arası uçurumların oluştuğu görülmektedir. Ayrıca bazı illerde mülakata girmeye hak kazananların ya da mülakat sonucuna göre başarılı olanların puanları, hangi bölüm mezunu oldukları vb. belirtilmemiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Uzman Yardımcılığı Alımı

18 Aralık 2015 tarihinde duyurusu yapılan “aile ve sosyal politikalar uzman yardımcılığı” alımı hala tamamlanmamış olup 14-15 Nisan 2016 tarihinde sözlü sınava giren adaylar hala sonucun açıklanmasını beklemektedir.

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümüne Öğretim Görevlisi Alımı

07.06.2016 tarihinde YÖK Akademik Kadro İlanları sayfasında yer alan ilanda Kocaeli Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümüne bir öğretim görevlisi alınacağı ve alınacak kişinin “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında tezli yüksek lisans yapmış olup, yüksek lisanstan sonra aynı alanda en az 5 yıl ders verme deneyimi olmak” özel şartını taşıması gerektiği vurgulanmıştır. Bu ilanın üzerine Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) yazılı bir açıklama yaparak olaya müdahil olduğunu bildirmiştir.

Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Alımı

Çorum Boğazkale Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 1 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi alımı yapacağını duyurmuş, alınacak kişi ile ilgili toplam 19 genel ve özel şart sıralamıştır. Şartlar arasında “sosyal iletişim becerisine sahip olmak” gibi bir şart var ki bu becerinin nasıl ölçüleceği merak konusudur. Kısacası Kocaeli Üniversitesi’nin ilanındaki gibi “kazanacak kişi” bellidir.

Gizliden Yapılan Alımlar

Bir de bazı kurum ve kuruluşların gizliden sosyal çalışmacı aldığı durumlar var. Yani bir ilana çıkılmadan, kişiler arası bağlantıların ya da referansın önem kazandığı, şeffaflıktan yoksun alımlar da yapılmaktadır. Yakın zamanda bunun örneklerine de rastlamış bulunmaktayız.

Tüm bu alım şekilleri dikkate alındığında usulsüzlüklerin olduğu, hak ihlallerinin yaşandığı, haksız rekabetin ön plana çıktığı ortadadır. Fakat birileri ses çıkarmadığı, hakkını aramadığı sürece de olumlu  yönde bir değişim söz konusu olmayacaktır. O yüzden bu tarz alımlarda sessiz kalmamak, gerekli yerlere bilgi vermek, gerekli mekanizmaları harekete geçirmek, baskı oluşturmak gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen Cevabı Aşağıya Giriniz: